fbpx
מיקרופון
שקרים לבנים, עד כמה הם גם נקיים?

יום כיפור הוא יום של מילים, כי מה כבר נשאר לנו אחרי שלקחו לנו את האוכל. לפחות לדבר מותר, אבל מסתבר שגם את זה צריך לדעת איך. הפעם נבחן מה עומד מאחרי "שקרים לבנים" ועד כמה הם נקיים. נגלה איך לקדוח בלי לדפוק את הראש, לרוץ מאפס למאה בשלוש שניות בלי הזיע ולהריח אהבה ממרחק של עשרה קילומטרים. אחרי שנלמד שתקשורת בין בני אדם זה לא רק לחייג אליהם נתרגל חמישה כללים לשפר אותה.

תגידו, חשבתם פעם על הנקר, הציפור הקטנה הזו שדופקת את הראש שלה למעלה ממאה פעמים בדקה איך היא לא מקבלת זעזוע מוח? דופקת כל יום כל היום?

חוקרים גילו כי המח שלה בשונה מאצלנו הוא לא צף בתוך נוזל והגולגולת שלה יחד עם המקור יעילים יותר מהקסדה הטובה ביותר שיכלנו להמציא עד היום. קבלו עוד עובדה שתפתיע אתכם.

גם הברדלס הנקוד או בכינויו הצ'יטה מדלג קלילות על 7.5 מטרים בכל צעד. זה כמובן מעניק לו את התואר של החיה המהירה ביותר בתבל הוא מאיץ מאפס למאה בשלוש שניות אבל מה שאתם אולי לא יודעים שמה שעוזר לו להשיג את המהירות והשליטה זה בכלל הזנב שלו שהוא דק וארוך. הזנב עוזר להתאזן בפניות חדות.

אתם גם לא תאמינו מי מריח אהבה במרחק הרב ביותר! עש הירח.
עש הירח יכול למצוא נקבה ממרחק של 10 ק"מ. למסכן יש רק שבעה ימים בלבד לחיות, למצוא בת זוג ולהזדווג. כיצד הם מוצאים אחד את השניה אתם שואלים? אז בזכות המחושים הייחודים שלו שמחזיקים 30 אלף קולטנים שאין סיכוי שאחד מהם יפספס חלקיק פרומון אחד שהנקבה משחררת ממרחקים. תגידו לא יותר פשוט להפעיל טינדר ולחפש מי פנוי ברדיוס עשרה או עשרים קילומטר ממני?

אז בני אדם מסתבר הם יצור מורכב יותר עם צרכים מורכבים יותר מאשר לקדוח ולא לסבול מכאב ראש, או להיות המהירים ביותר בפתיחות ברמזור או למצוא אהבה גם במרחק שיותר מעשרה קילומטרים. כיצור בטבע עם הצרכים המורכבים ביותר, האדם היה זקוק לפתח כלי שישמש לו לטווח מגוון יותר של מטרות בחיי היומיום.

אחרי כל הדיבורים האלה אתם מנחשים מהו הכלי?

האדם פיתח את השפה. איזה שימוש הוא עושה איתה מאז… זה כבר סיפור אחר.

התקשורת הכלי העוצמתי של בני האנוש:

שאלון קצרצר, חמש דוגמאות דרגו את עצמכם מאחת עד עשר

אחד, עד כמה אתם נהגים טובים, דופקים או לא דופקים טמבונים בחניה?

שתיים, עד כמה אתם חברותיים ואהובים. מי יודע מה מצב הרוח עכשיו של עשרה אחוז מהחברים שלכם הכי הטובים בפייסבוק?

שלוש, עד כמה אתם תופסים עצמכם כחכמים?

ארבע, עד כמה אתם תופסים עצמכם ישרים והגונים? האם אחרים יותר או פחות הגונים מכם?

ושאלה אחרונה, עד כמה אתם צנועים וענווים.

מחקרים מצאו שהרוב המוחלט של הנשאלים נותנים לעצמם ציון שנע בממוצע בין שמונה לעשר.

והיתרה הקטנה מאד סביב החמש – שבע.

אבל בחייכם נראה לכם באמת שזה הפילוג הנכון? נראה לכם שכולכם נהגים טובים, חברותיים, חכמים, ישרים וצנועים באותה המידה? לאן נעלמו כל אלו עם ציון אחד עד שלוש?

זה הרי לא הגיוני. אתם לבד יודעים שלא כולם דומים או שווים. כבר אמרתי לכם את זה בעבר ואחזור על זה פעם נוספת. אנשים משקרים, לקוחות משקרים ויש לכך סיבות טובות ו/או מוצדקות והם לרוב לא על מנת לרמות בכוונה תחילה. אנשים או ילדים "נאלצים לשקר" ובעלי עסקים והורים לצערי לוקחים אותם ללב שלא בצדק. ברוב הפעמים לפחות…

אז למה אנחנו משקרים ומי משקר יותר?

בוא נתרגל שיעור קטן בחשבון, רק פעולת חיבור פשוטה לא להתחיל להזיע. ולא אני לא משקר עליכם עכשיו…
תחשבו על פשע שהייתם מתים לבצע, עכשיו בדקו מה העונש שתקבלו על ביצוע עבירה והוסיפו על זה את הסיכויים להיתפס. שקלול התשובה שקבלתם תתן לכם מושג כלשהו בנוגע להיתכנות שלכם לבצע את הפשע שאתם מתים לעשות. עונש פלוס סיכויים להיתפס, ברור עד כאן?

עכשיו הקטע החשוב, אם מה שתרוויחו מביצוע הפשע גדול יותר ממה שיצא לכם בסיכום העונש והסיכוי להיתפס יש לכם סיכוי טוב שתבצעו אותו ואפילו תהנו מזה. מה יוצא לי מזה, פחות, העונש בחזקת הסיכוי להיתפס שווה פושע או לא פושע.

דמיינו שאתם בפקק, אם עכשיו אני אסע על השוליים ויחסוך רבע שעה של עצבים בחישוב הסיכון שלא יחכה לי שוטר, טיפש מי שלא חותך ימינה. הרווח בזמן עדיף על ההמתנה המייבשת ובתנאי שלא יעשו לי שיימינג בפייסבוק או שוטר ייתן לי דוח.

כאן נכנס הטוויסט, זה לפחות מה שחשבו הרבה אנשים הרבה זמן ועל זה מבוססת עד היום מערכת האכיפה והשפיטה שלנו בנוגע למניעים לפשע, התפיסה הרווחת היא שככל שהעונש גבוה יותר ההרתעה גדולה יותר. עד שפרופ' דן אריאלי שאתם חייבים אבל חייבים לקרוא לפחות אחד מהספרים שלו הפריך את הסברה לביצוע פשע. תשמעו טוב, אנשים מרמים כל הזמן. אומנם מרמים בקטנה אבל לא ישרים מאה אחוז מהזמן. מה זה אומר על התשובות שלכם לחמשת השאלות ששאלתי אתכם… תחשבו לבד, והפעם ביושר!

מחקרים נוספים הוכיחו כי אנחנו חייבים לרמות מתוך הישרדות. בני אנוש לא יכולים לחיות עם האמת המופשטת כל הזמן. השקר אגב לא חייב להיות לזולת אני יכול לשקר לעצמי שאני עושה מספיק ספורט ושהיום אני לא ממש חייב ללכת לחדר הכושר. הרי יום כיפור לא הכנסתי קלוריות אז אני גם פטור מלהוציא אותם לא ככה?

אז לסיכום ביניים

אנשים תמיד משקרים זה חלק מהטבע האנושי שלנו לשקר לעצמנו ולשקר לסביבה כשנוח לנו. אל תיקחו את זה אישית. ככל שזה מתייחס לאנשים שקולגות משמיצים אתכם אל תתפסו בכל הפרטים בסיפור ותתרגזו שהם ניפחו אותו. חפשו את שני האחוזים הנכונים בכל המעשייה התמקדו בהם ונסו להבין מה הייתה התקלה בכל הנוגע אליכם.

התמקדו בעת הפתרון בשני האחוזים החשובים והתעלמו משאר תשעים ושמונה שהם מסך עשן. הבעיה המרכזית בעימותים היא התפיסה. לקוחות ממורמרים למשל תופסים את המוצר או שרות בצורה שונה שאתם חשבתם והדגש על חשבתם שהוא יתפוס אותו, לכל אדם מערכת מסרים שונה. קחו את זה בחשבון כשאתם כותבים את הסיסמא הבא שלכם או מעלים מודעה שמשקפת גודל עסק או שרות "מנופח" ששונה מהמציאות ועלול לגרום למפח נפש ולמה שקרוי בשפה האקדמית "דיסוננס קוגנטיבי" – אי הלימה בין הדמות לתדמית.

אז איך נתקשר טוב יותר?

החוזקה הגדולה של האדם היא בתקשורת אנחנו לא החזקים ביותר וגם לא מהמוכשרים בטבע כאינדבידואלים, כקבוצה אנחנו כבר סיפור אחר. גם הצ'יטה וגם האדם צדו חיות משחר הבריאה אבל האדם לא רץ אחריהם כמו טמבל עד שהם התעייפו. הוא יצא לצוד בחבורות הוא תיזמן את הציידים שיצרו רעש ודחקו את החיות לתהום יחד עם אלו שהיו באגפים למנוע בריחה הצידה ולדווח על טורפים אחרים שביקשו גם להצטרף לסעודה הגדולה שחיכתה לכולם בתחתית המדרון שם הממוטות הגדולות ניפחו את נשמתם בסוף הריצה.

תקשורת ומילים המרכיבות אותה הן התשתית להתפתחות המין שלנו, לכל המעשים המופלאים הללו שמסביבנו מהמצאת האש עובר בגלגל ועד לנחיתה על המאדים ומעבר. כל זאת לא היה קורה אילולי לא היינו מתקשרים ביננו.

אז הנה כמה דברים שכדאי לדעת לפני שאתם בוחרים את המילים שלכם לתקשורת טובה יותר:

אחד,  כלל ה- 55-38-7

תקשורת והשפה במרכזה איננה רק בפה שמוציא הברות, לשפת הגוף יש אפילו משקל רב יותר בהעברת המסר, פסיכיאטר, פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת קליפורניה מצא ש: 55% מהמסר שאנו מעבירים בדיבור מגיע משפת גוף, 38% מטון הדיבור ורק 7% מהמסר מגיע מהמילים שאנו בוחרים. זה כמובן תקף רק בשיחה פנים מול פנים, תחשבו על הבעיה שמתפתחת בדורנו אנו כשהתקשורת עוברת להיות וירטואלית? איך מעבירים שפת גוף? באימוטקונים? אל תזלזלו בפחחחחח וסמיילים שהילדים שלנו משתמשים בהם הם פשוט לא מכירים דרך אחרת להעביר את המסר.

שתיים, מחקרים מצאו כי אנשים שדיברו אמת השתמשו יותר בשמות גוף הקשורים בעצמם (אני, אנחנו עשינו או לא עשינו…) ופחות בגוף שני ושלישי אתם, או הוא עשה או לא עשה… הסיבה לכך היא שאנשים שמשקרים מנסים להרחיק את עצמם פסיכולוגית מהשקר.

שלוש, דברים שקל למוח שלנו לעכל נשמעים תמיד "יותר אמיתיים/הגיוניים" מאשר רעיונות מורכבים וקשים לתפיסה שאנחנו חייבים לתבל אותם בהוכחות או צידוקים. לכן לעתים קרובות נראה אנשים שמשתמשים יותר ויותר בשקרים לבנים/עיגול פינות/השמטת מידע "לא רלוונטי לשלב הזה" בקיצור כל דבר מלבד האמת הבסיסית אך המורכבת להסבר. לכן נסו תמיד להקשיב למה שלא מספרים לכם ולא לשמוע רק את מה שאומרים לכם.

ארבע, החיים והמוות בידי הלשון זה כבר ידוע אבל קבלו טוויסט השתמשו בשפה חיובית ותשפרו את סיכויי ההצלחה שלכם. מחקר בחן את רמת ההצלחה של מתאגרפים בקרבות בהתאם לדרך שבה הם בחרו להתבטא לפני הקרב ונמצא כי אלו שבחרו לדבר בצורה חיובית על עצמם שפרו את סיכויים לנצח, בעוד מתאגרפים שדיברו על המתחרים מולם נטו להפסיד. חזקו את עצמכם זה יעיל יותר מלהשפיל את המתחרה מולכם.

חמש ואחרון, מילים יכולות להשפיע על ההחלטות שלנו, וואלה? באמת? עכשיו ברצינות אם אתם רוצים להשפיע על דרך הפעולה של הצד השני בחרו את המילים הנכונות. פסיכולוגים מאוניברסיטת סן דייגו מצאו כי כאשר פשיעה מסוימת תוארה כ"חיה" הצדה את הקהילה, אנשים תמכו בהגברת כוחות משטרה וכליאה. לעומת זאת כאשר הפשיעה תוארה כ"וירוס" שהדביק את העיר, הנטייה הייתה לתמוך דווקא ברפורמות חברתיות קצת יותר סלחניות. טיפול מול ענישה זה משמעותי ביותר בכל הקשור לקרימינולוגיה.

ובזווית אישית בכל הקשור למילים, הייתי עד לעשרות דיונים בצבא בהם היינו צריכים לקבל החלטות בנוגע לפעולות וגם שם יכולתי לשים לב שהעצות תמיד נוסחו בצורה שבה הדובר רצה שההחלטה תיפול. אתן דוגמא: כשמציג מח"ט למפקד האוגדה תוכנית פעולה והוא מתאר את הסיכונים באופן הבא: במבצע המתוכנן אנו צפויים לשחיקה בכח אדם ורק"מ בסדר גדול של כ30% זה אומר שהוא להוט לצאת לקרב. כאשר מח"ט מציג את אותם הנתונים והוא אומר שעלולים להיהרג לנו 10 חיילים שהם אותם 30% הוא ממש לא רוצה את המבצע הזה על הראש שלו וכל מה שמפקד האוגדה רואה מול עיניו זה את עשרת המשפחות המסכנות שהוא צריך לבקר ולנחם.

זה עובד בדיוק אותו הדבר עם מנהל הבנק שלכם כשאתם באים לבקש הלוואה האם הוא רואה את החוב מול העיינים שלו או את הרווח שלו מהעמלה שיגזור עליכם.

שתפו עם חברים

מאמרים נוספים