fbpx
הסכם
זה לא נגמר עד שזה נגמר – גם אחרי שזה נגמר

זוכרים את ההגדרה להסכם? החלטה משותפת של שני צדדים לפחות המחויבים לביצועו. המדקדקים גם מוסיפים כלשונו וכרוחו. זאת אומרת לא לבצע רק את מה שכתוב בדקדקנות ולעקוף את מה שלא כתוב אלא לקיים אותו ואת כוונת הצדדים אשר חתמו עליו גם אם לא הכל מפורט על הסעיף הקטן ביותר. לפעול לפי רוח הדברים.

אז אם אנחנו חברה ששואפת לחתור להסכמים שאנחנו מחויבים לבצע אותם אז למה זה בכל זאת טוב להפר הסכמים? לכאורה זה מתכון לאי-סדר או כמו שויקטור חסון תיאר את זה לסרג'יו קונסטנצה: "אין צבא בעולם שיעצור אותי מלעשות פרצלציה מהפרצוף של הקונצרטינה הזה" סוף ציטוט. אם נחזור שוב לעיקרון המפתח "מחויבים לביצועו" נבין שאנו זקוקים לעשות הסכמים שיטיבו עם הצדדים ולא יפגעו באחד מהם. נניח שהיינו מתוחכמים או הפעלנו מנופים והשגנו חתימה על ההסכם מי יעצור את הצד השני להמשיך לכבד אותו אם התנאים פועלים לרעתו?! תשאלו את סרג'יו שברח מויקטור עד לסיני…

זה מה שקרה לדוגמא עם הסכם פריז שטראמפ הודיע שיצא ממנו כאשר רק לא מכבר חודש ע"י אובמה. העקרון שטראמפ מלמד את העולם ואנחנו צריכים ללמוד ממנו שאין שום הסכם שהוא לכל החיים ולכל הסכם יש תחולה שצריך תמיד לעדכן ולשפר לפי העניין.

רק לסבר את האוזן הסכם פריז המדובר עולה לארה"ב בגלל ההגבלות בהתנדבות שהיא הטילה על התעשייה שלה ירידה של 3 טריליון דולר בתוצר הגולמי לנפש ולהערכת ממשל טראמפ גם ב 6.5 מיליון מקומות עבודה שיסגרו בגלל התחרות העולמית הלא הוגנת. כל זאת בזמן שהודו וסין ממשיכים לייצר גזי חממה או במילים אחרות לייצר יותר בזול ולהילחם במפעלים האמריקאים לפחות עד 2035 בלי שום דאגות. אז תגידו לי אתם האם האמריקאים כאלו טיפשים? אובמה לא ראה על מה שהוא חותם? מה השתנה היום שלא היה ידוע אז?

אז לפחות ככל שטראמפ מספק תשובות הוא לא טוען שהוא נחשף למידע חדש ובגללו הוא מבקש לשנות את תנאי ההסכם אלא מאשים את אובמה באישור תנאים מיטיבים עם סין והודו מלכתחילה ואובמה מצידו לא מכחיש את העובדות… אז מה פה קורה פה?

לקח ראשון שאנחנו צריכים לקחת איתנו מהסיפור הזה, האמריקאים שנכנסו למשא ומתן כמעצמה ומובילת שוק נכנסה לסחרור חושים שהסינים וההודים תמרנו אותם במיומנות כאשר הם מציגים את עצמם כחלשים וזקוקים לעזרת ארה"ב ואם מבקשים ממך עזרה לא תיתן? במיוחד שאתה תופס מעצמך המושיע העולמי. האמריקאים היו עיוורים לצרכים שלהם עצמם מבית. בינתיים הסינים וההודים מתעצמים וארה"ב מחזיקה מעצמה עצומה אז מי פה באמת המעצמה…

לקח שני,  טראמפ ניסה לשאת ולתת מחדש עם צרפת גרמניה ואיטליה אבל נידחה על הסף בלי זכות ערעור לפתוח את ההסכם המקפח את אמריקה. מה לדעתכם צריך לעשות צד מקופח? לבקש סליחה ולחזור לפינה? אז יש לי חדשות בשבילכם "אין כח בעולם שיעצור את טראמפ לעשות פרצלציה מחדש על הפרצוף של האירופאים" אתם לא רוצים לדבר איתי אז תמשיכו לדבר עם עצמכם…

זוהי הפרקטיקה העסקית שהיא שונה מהפרקטיקה הדיפלומטית שהאירופאים לא לקחו בחשבון באין משא ומתן עם טראמפ. באין הידברות מה לדעתכם קרה? הסינים וההודים יישרו קו עם האירופאים והתחייבו להמשיך לקיים את ההסכם כולל תמיכה ב48 המדינות הנכשלות שהתמיכה שלהם נפלה עד היום על כלכלת ארה"ב.

הלקח, תמיד אבל תמיד להיות בדו שיח גם עם השונאים והמתחרים שלכם כי אם לא תשלטו בתהליך, התהליך ישלוט בכם. המתחרה שלכם לא יישב בחיבוק ידיים בזמן שאתם לא רוצים להידבר איתו, הוא יפעל לכפות עליכם תהליך או יעשה לכם טרור שזה כבר מחוץ ליכולת שליטתכם. מאשימים את טראמפ בתיאום עמדות וקשרים עם רוסיה אבל בתפיסתו כאיש עסקים כדאי לדבר עם האויבים שלך מאשר לנחש מה הם באמת רוצים או יעשו ולקחת החלטות שגויות בעקבות זאת. כל הקונפליטים מתחילים מאי הבנות וניתוח שגוי של המציאות. יותר זול לדבר עם רוסיה מאשר לריב איתה. אייבי נתן עליו השלום סיכם את זה במשפט יפה: …"אם לא נחייה עם האויבים שלנו בשלום נמות איתם במלחמה…"

לקח שלישי, טראמפ מנער הסכם אחד אחרי השני כמו שמנכ"ל אחראי חייב לעשות אחת לתקופה לא לישון על כדורי ההרדמה שהספקים מאכילים את את המנהלים והעובדים שלו בשקט בשקט.

מהיום חברי ברית נאט"ו צריכים להכניס את היד שלהם לכיס נגמרו הימים להישען רק על ארה"ב והמשאבים שלה. הסעודים עסוקים מעכשיו בלקנות נשק מארה"ב ולא בבזבוז הכסף שלה להילחם בה כלכלית ועסקית בשווקים שונים בעולם. בשורה התחתונה הוא נטרל את המשאבים הסעודים לצרכים שלו.

עצמו את העיניים (טוב לא באמת לעצום תהיו קשובים עוד כמה דקות) דמיינו את טראמפ כמנכ"ל עסק. מגיע מנכל/נשיא חדש ומודיע למנהלים/פרלמנט שהוא דואג יותר לעובדים/אזרחים מאשר לספקים/בעלי ברית שאיתם הם חתמו הסכמים. חובתו של כל מנהל לבחון מידי פעם את כל ההסכמים שהוא חתום עליהם ולבחון אותם ביחס לתנאי השוק החדשים שמשתנים לא מעט. זו לא המלצה זו חובה. שלא תחשבו שזה מוגבל לספקים בלבד חובה עליכם לבחון גם את המחירים והתנאים שאתם מוכרים לצרכנים שלכם, גם את זה חייבים לבחון מפעם לפעם להימנע משחיקה מזדחלת המובילה לפשיטת רגל מהדהדת.

לקח בונוס של ספצ, בנוגע לפרקטיקה העסקית אני אוהב לנהוג לפיה בכל תחומי החיים גם בניהול המשפחה מפני שהיא בסופו של עניין מוכיחה את עצמה שניהול משפחה לא שונה מניהול עסק. מי שלא מסכים איתי שיקפוץ לרבנות ימצא שם זוגות שהתחילו שם מערכת יחסים על בסיס חברתי (לכאורה משפחה) ותמיד אבל תמיד היה זה צד אחד שהחליט שנמאס לו וכפה פתרון על הצד השני ואחרי שזה מתפוצץ הם פותרים את הבעיות שלהם לפי עקרונות פיננסים עסקיים!

שתפו עם חברים

מאמרים נוספים