fbpx
לריב זה לא אומר בהכרח ללכת מכות

סכסוכים הם עוד דוגמא טובה למערכת יחסים אחת שמסתיימת ומקווה בשבילכם שגם נפתחת אחרת. ב99% מהמקרים אף על פי ששני הצדדים סובלים יחדיו כל אחד בדרכו במשך תקופה, יהיה זה רק צד אחד פעיל שיחליט באופן חד צדדי מתי הוא מסיים את היחסים ואם אתם תסיימו אותם "בפנים" ביניכם לבין עצמכם או שתוציאו את הסכסוך "החוצה" וזה כבר יתן את השפעתו על איך יראו היחסים שלכם בעתיד.

הגעתם למצב חדלון יחסים? אתם כבר לא מצליחים לנגן ביחד עשו את הדבר הבא:
נהלו את פתרון הקונפליקט ולא את הקונפליקט עצמו. במילים אחרות אתם הרי במילא צריכים לריב בכל זאת הסתיימה מערכת יחסים אז תהיו עסוקים בריב איך מתחלקים בנכסים עכשיו ואיך ממשיכים הלאה בעתיד ולא להיות עסוקים בריב עצמו ואיך להוציא את העיניים לצד השני ולהתרכז בטעות "מי אשם" או "מי התחיל". התעסקו בפתרון ולא בעימות.

אם אנחנו כבר ביחסים, יודעים מה לרוב מחסל אותם? אחת הסיבות היא חילוקי דעות המתבססים על אי הבנה, על קצרים בתקשורת. וככל שהם מתמשכים כך הקרע גדול יותר, אבל אתם בטח כבר מנחשים גם לזה יש לי סוד לפתרון לא רע.

בגישה נכונה אפשר לשנות התנהגות לא צריך לשנות דעה.

שימו לב למחשבות שלכם- הן הופכות למילים שלכם

שימו לב למילים שלכם- הן הופכות לפעולות שלכם

שימו לב לפעולות שלכם- הן הופכות להרגלים שלכם

שימו לב להרגלים שלכם- הן הופכים לאופי שלכם

שימו לב לאופי שלכם- הוא הופך לגורל שלכם (מקור: בודהה)

בשורה התחתונה חילוקי הדעות הם בגלל התנהגות שונה ממה שאנו מצפים ואנחנו מתבלבלים שהדעה של הצד השני היא המטרה שצריך לעבוד עליה. זו טעות, דעה היא לא באמת חשובה מה שחשוב זו ההתנהגות ועליה צריך לעבוד. טפלו בשורה התחתונה.

אתן לכם דוגמא, זה לא ממש חשוב אם אתה לא אוהב תוצרת סינית וחבל על המאמץ של המוכר לשכנע את הקונה כי סין יצרנית אלופה השולחת לווינים לחלל ועד היום אף אחד לא התפרק לה שלא כמו השיגורים הכושלים של נאסא בארה"ב. תגרמו לו לקנות את אותה התוצרת הסינית בגלל שהיא זולה או זמינה במלאי או מתאימה למידות שהוא רוצה ולא בגלל שהצלחתם להתיש אותו שהסיני טוב יותר. מבחינתו הוא קנה את המוצר הטוב ביותר לאותו הצורך שלו מבלי שדעתו תפריע לו והוא מצדכם יכול עדיין להמשיך לחשוב שתוצרת סין היא לא משהו. השקענו בהתנהגות שלו ולא בשכנוע שדעתו שגויה. זה ההבדל בין דעה להתנהגות.

נשארתם עד כאן? קבלו את הסוד בונוס למשקיענים: הבדילו בין שאלות סגורות לפתוחות בניהול קונפליקט. הכל כמובן תלוי במה אתם רוצים להשיג במהלך השכנוע שלכם. אם אתם רוצים לדובב את הצד השני תדאגו לשאול שאלות פתוחות. אלו שאלות שהתשובה אליהן היא לא כן או לא. תשובות שצריך להאריך בהם.
נכנסת לכם קונה לחנות לא שואלים אותה "מה שלומך?" שהתשובה עליה טוב תודה וזהו.

אלא שאלו "מה את אומרת על החמסין היום? הייתי מת לעזוב הכל וללכת לים…" התשובה לא תאכזב ותביע רצון משותף בסגנון "…וואלה הלוואי והייתי יכולה לעזוב הכל לנוח מתחת למזגן ולהירדם עד לבוקר…"
המוכר: "על זה בדיוק רציתי לדבר איתך קלטתי שמה שאת ממש צריכה זה מזגן שקט שלא יפריע לך לישון בעלות של שני שקלים צריכת חשמל כל הלילה שלא תצטרכי להתעורר ולכבות אותו. אז באיזה צבע לארוז לך אותו? אתם הבנתם את זה?

וכמובן יש גם את השאלות הסגורות שמחייבות תשובות סתומות של כן ולא מבלי שיעודדו את הצד השני להיסחף לתשובות ארוכות העלולות להרוס לכם את נאום המכירה. אם נמשיך את הדוגמא הקודמת, לא נשאל: "אתה מחפש מוצר איכותי או זול?" שיכול להוביל להתלבטות קשה של הלקוח אלא לבחון אותו לפי המותג שהוא מחפש וכך לסנן את טווח המחירים שהוא מכוון אליו.

שתפו עם חברים

מאמרים נוספים