fbpx
ניהול עסקי כושל משול לפיגוע המוני

מזעזע? אולי? הזוי? לגמרי! זה כבר לפחות עשור שסיכויי ההצלחה/שרידות עסקים מנבאים שלפחות 8 מתוך 10 עסקים חדשים יסגרו. המספרים לא מספרים שמרביתם גם יביאו חורבן על משפחותיהם הן במישור האישי והן במישור הכלכלי. שואלים מה הקשר לטרור? מה ההבדל בין להיות מוחזק במאסר/שבי לבין להיות בני ערובה אתם ובני משפחתכם בידי הנושים שלכם? ממספר תיקי ההוצל"פ יוצא שמרבית בעלי העסקים שמסתבכים בורחים ואם אתם בורחים היו סמוכים שירדפו אחריכם…

האם זה צו גורל נתון מראש שפשוט צריך לקחת אותו בחשבון בלימודי מנהל העסקים או כלכלה באוניברסיטה? האם צריך לעסוק רק בענף העסקי "הזה" ולא באחר כי הוא מסוכן? ולמה בכל זאת "ההוא שפתח עסק ממול הצליח" אם "הוא יכול גם אני יכול". בשלב הזה שאנו כבר מבינים שיש כשל שוק, מתפתח לו במקביל שוק מקביל ענף חדש של יועצים, מאמנים המצטרפים לחבריהם משכבר הימים רואי החשבון ועורכי הדין. האם הם קשורים ו/או מניעים את כשל השוק הזה? את זה רציתי לבדוק יחד עימכם אז בואו נתחיל.

להגנת שלל היועצים על מגוון מומחיותם ניתן לומר שבעלי עסקים כלומר אתם, תצרו עימם קשר כמעט תמיד רק 'בהתחלה-של הסוף-כשחייבים'.כשפתחתם את העסק הייתם חייבים ליווי מול הרשויות אולי יש כמה מצטיינים מכם שאפילו כתבו תוכנית עסקית שלא להזכיר שאולי אפילו השתתפו בקורס הקמת עסק. אבל מה קורה חצי שנה/שנה/שנתיים אחרי? לשלם עבור יעוץ נתפס לעיתים כבגידה "בידע ובניסיון האישי שצברתי" במיוחד כאשר מעורב יועץ בחינם שיכול להיות בן משפחה, קולגה לעסקים, חבר מהלימודים והרשימה ארוכה. אנחנו בעלי העסקים נתנדב לשלם או לפנות זמן ליעוץ מקצועי רק כשהאקדח מוצמד לנו לרקה אבל יסלחו לי רואי החשבון ועורכי הדין בשלב הזה יעוץ זה לא יהיה. המקסימום שבעל העסק יקבל הוא טיפול מקצועי לנסות להציל כמה שיותר בעבור (הייתם רוצים) כמה שפחות.

מחזור חיים של עסק מתחיל בצמיחה עובר לבגרות ומסיים בדעיכה. הגעתם לבגרות אל תישארו שאננים ובהרגשת בלתי מנוצחים מפני ששברתם את הסטטיסטיקה ושרדתם. זה בדיוק הזמן שבו חבורת יועצים מתאימה יכולה לבחון באופן אובייקטיבי מה גורמי ההצלחה שלכם ולנסות לשכפל אותם תוך כדי תכנון ההשקעות הפיננסיות לצד אסטרטגית השיווק הנכונה ולא לשכוח את הייעוץ האירגוני שלעיתים מתבקש כשמתרחבים.

אז בואו נסכם, אין עסקים גרועים יש מודל עסקי גרוע ואם גם בעל העסק יהיר זה כבר פיגוע המוני. פשיטת רגל של חנות שכונתית קטנה עשויה לייצר גלי הלם קטנים העלולים להפוך לרעידה גדולה. לכאורה חנות אחת כשלון אחד משפחה אחת בצרות אולי גם שתיים כי העסקנו עובד שפוטר, להוסיף אליהם ספק שלא קיבל כסף, בעל בית וחנות שנותרה יתומה, אולי גם לקוחות שכספם ירד לטמיון והפליגו מפה עם הדמיון שלכם… אז מה יש בכל זאת לעשות?

עצרו יותר פעמים במהלך החיים של העסק שלכם וחשבו מי הכי נכון היום להקפיץ אותי לשלב הבא. אבל אם הייתם יודעים מה לעשות כבר הייתם עושים את זה בעצמכם. אז יש לי סוד עסקי עבורכם התייעצו קודם כל- איזה יועץ או חבורת יועצים מתאימה לכם בשלב הנוכחי. לא חסרים סיפורים על יועצים גרועים וסיפורי יעוץ כושלים אבל מבלי להכיר אותם אני יכול לסנגר עליהם שהם פשוט לא היו היועצים הנכונים בזמן הנכון. היעזרו במאבחנים עסקיים מיומנים להתאים לכם יועץ מומחה בתחומו ולא פחות שיתאים גם לאישיות שלכם ככל שניתן שהרי צריך לספר לו הכל ויחסי האמון במקרה הזה חשובים לא פחות.

הגעתם עד לכאן אז מגיע לכם קצת עידוד לא? אם אתם בעלי עסק או חושבים לפתוח עסק אתם כנראה מהמעטים המובחרים שמעדיפים לשלוט בגורלכם מאשר שהגורל ישלוט בכם מפני שהאלטרנטיבה "הבטוחה" היא להיות שכיר אבל מי יכול להבטיח לכם שקט כלכלי או ביטוח מפני פיטורין? עורכי דין, רואי חשבון, מאמנים אישיים הם בעלי מקצוע עפ"י דרישה. היועץ הינו המומחה בתחומו נטול אגו או רגש לעסק שלכם אשר יכול להנחות אתכם כפוף לצרכים העסקיים שלכם ורק הם בלבד. נטול רגש מפני שהוא יכול "לחתוך" בדיוק כמו שהוא יכול "לשכפל" מבלי שיהיה מונע אינטרסים או לחצים- רק הצרכים העסקים שלכם מעניינים אותו זוכרים? ומשם תחליטו אתם ורק אתם מה לעשות זו האצבע שלכם על הדק ההחלטה ובידכם האם לבצע פיגוע המוני או לכבוש שטח חדש ולהתרחב לשיא חדש.

שתפו עם חברים

מאמרים נוספים